Gifted Education


For the field of the Mathematics(click here)

For the field of the Science(click here)

 

Gifted Education Activities 2016-2017

Creative Coder Competition (08-07-2017)

Event Class Student name Awards
Group Event 4B Wang Jun Yao Second Runner-up, Best Installation Design Award in Senior Form
4D Khan Abdull Samad
4D Leung Ho
4D Tai Sung Chit

 

Hong Kong Physics Olympiad 2017 (14-05-2017)

Event Class Student name Awards
Individual Event 4C Cheung Ho Hin First Class Honour
3D Yue Cheuk Kan Kelvin
4C Ha Long Hei Second Class Honour
4C Mo Yau
3A Yuen Gei Lap Patrick Third Class Honour
3B Chow Sheung Yan Honourable Mention
3B Lam Perron
4C Ho Yu Shing
Group Event     Best School Award

 

Hong Kong GreenMech Contest 2017 (06-05-2017)

Event Class Student name Awards
Group Event 3A Lai Cheuk Hei Champion, Creativity Award and Teamwork Award in Junior Form
3A Yuen Wai Ching
3B Chow Sheung Yan
3D Tsang Hok Yan
4C Wong Yat Hong First Runner-up and Teamwork Award in Senior Form
4D Liu Ho Hin
4D Ngai Ka Kit
4D Wong Yik Ngai

 

Odyssey of the Mind Hong Kong Regional Tournament 2017 (04-2017)

Event Class Student name Awards
Group Event 2B Chan Kin Lam Champion
Problem 2 Divison II
2B Cui Xue Meng Mattew
2C Ng Ping Hei
2C Ng Yam Kiu
2C Yeung Kin Lok
2C Yu Cheuk Him Curtis
2D Yip Kin Nam
4A Fan Wing Kuen Second Runner up
Problem 4 Divison III
4A Hui King Yin
4A Ng Tsun Hin Ryan
4B Yu Ngo Yin
4C Sze Hoi Tung
4D Leung Ho
4D Wong Chun Ho

 

13th Pan-pearl River Delta and Chinese Elite Schools Physics Olympiad(17-02-2017)

Event Class Student name Awards
Group Event 5A Ng Samuel Yan Lik Group Second Class Honour
5D Leung Tsun Yin
5D Lau Sum
4C Cheung Ho Hin
4C Mo Yau
4D Chan Kok

Individual Event

5A Ng Samuel Yan Lik Third Class Award
5D Leung Tsun Yin

 

14th International Talent Problem Solving Competition (01-2017)

Event Class Student name Awards
Individual Event 1A See Ka Wun Gold Award, Interschool First runner-up
1B Siu Sum Yin Sliver Award, Interschool First runner-up
1C Wong Yuk Nam
2B Lam Cheung Yeung Silver Award, Interschool Champion
2C Chan Sin Kei Gold, Interschool Champion
2D Chau Ming Nam Silver Award
2C Hung To Ting Gold Award, Interschool Champion
3A Yu Chun Wang Bronze Award
3B So Long Ting Silver Award
3B Chow Sheung Yan Gold Award
3B Ng Ho Yu
3B Lam Perron Gold Award, Interschool Champion

 

International Junior Science Olympaid 2017-- Hong Kong Screening (09-2016)

Event Class Student name Awards
Individual Event 3D Yue Cheuk Kan Kelvin First Class Honour
3A Yuen Gei Lap Patrick Second Class Honour
3C So Che Him
3A Ng Shing Him Third Class Honour
3B Ng Ho Yu

 


Gifted Education Activities 2015-2016


Date

Events

Achievements

4-7 July 2016

HKUST Engineering Design Experience Workshop: Airship

20 QC boys and 20 St. Paul Convent School girls joined the workshop

May 2016

HK Phy Olympiad

Best schools award

 

 

Leung Tsun Yin

4D

First runner up

First class honour

Ng Samuel Yan

4A

First class honour

 

Lau Sum

4D

Second class honour

 

Ha Long Hei

3D

Third class honour

 

Mo Yau

3B

Honourable Mention

 

 

May 2016, July 2016

HK GreenMech Contest & 2016 World Bond Robot in Taiwan

 

 

HK GM Contest

2016 WBR

Junior Form

 

 

 

 

Wong Yik Ngai

3A

First runner up

Bronze Medal

 

Or Cheuk Hei

3B

Cheung Chung Ki

3D

Ngai Ka Kit

3D

 

 

 

Senior Form

 

 

 

Lau Sum

4D

Second runner up

3rd Place

Ng Chin Tat

4D

Wong Hoi Fan

4D

Wong Tat Kwan

4D

Apr 2016, May 2016

HKOM and HKOM(World Finals)

Junior

YU Hiu Yat

3A

Second Runner up +

Best Spontaneous Award

Local competition: OM(World Finals)

Mak Ka Po

3B

Ng Tsun Hin Ryan

3B

Poon Shing Hin

3C

Chan Tsz Hong Clive Junior

3D

Shum Pui Yin

3D

 

 

Senior

Fond Long Yin

4A

Overall Champion

Go to Iowa State University, USA, to join World Finals

Leung Chi To Vincent

4A

Wah Ching Kwan Gordon

4A

Wong Sau Fung

4A

Yuen Wai Him

4A

Hui Siu Kwan

4D

May 2016

International Mathematics Olympiad Preliminary Selection Contest—HK 2016

Cheang Chi Hung & Ng Samuel Yan Lik: Silver Award

Yuen Wai Him: Bronze Award

Chan Pak hop: Honorable Mention

Mar 2016

Mobile Laboratory for S.1 students

 

Jan 2016

HK Math Olympiad

 

Individual

Group

林栢朗

2A

 

Regional winner in Heat event

曾冠霖

3C

First Honour

伍恩力

4A

Second Honour

張智雄

4A

First honour

袁瑋謙

4A

First honour

Oct2015 - Mar 2016

Hong Kong Secondary School Students Moot Court Competition

5A

TONG LEE TAT ESMOND

5A

TSE PUI HEI

5B

CHIU CHUNG YIN

5B

CHOY WAI CHAK

5B

MAK TZE CHUNG ADRIAN

5B

SIN LING KWAN ERNEST

5B

TING HO TIN

4A

FUNG LONG YIN

4A

YUEN WAI HIM

4C

LAU CHRISTOPHER TREVOR

4D

WONG CHING YEUNG

3C

CHAN TSZ HIM

3C

FAN KA MAK

3C

LEUNG HO

3D

HA LONG HEI

3D

NGAI KA KIT

Sept 2015

HKAGE Gifted Angels Competition

Honorable Mention

 

3B

LAU YEE LOK

4A

FUNG LONG YIN

4A

YUEN WAI HIM

4D

WONG CHING YEUNG

5B

CHANG CHUN HO

5B

CHU SHEUNG CHIT

 

 

Sept 2015

2016 IJSO Hong Kong Screening Test

俞建華   

Second honour

封諾澄  

Second honour

柯卓希  

First honour

張灝軒  

Second honour

曾冠霖  

Second honour

倪家傑 

Third honour


描述: 描述: C:\Documents and Settings\ccw\桌面\chart.png

 

Participation in International Competitions

 

Students regularly represent Hong Kong in major international competitions.  Students from Queen’s College have:

represented Hong Kong four out of the last six annual International Junior Science Olympiads, with the six students from our school being awarded two gold, two silver and two bronze medals;

represented Hong Kong in the World GreenMech Contest in Taiwan twice over the last four years, with our five participating teams winning two championships, and three first runner-up positions in Hong Kong GreenMech Contest, and one of the champion teams going on to be first runner-up in the World GreenMech Contest in 2012;

won the championships of the regional Odyssey of the Mind Competition and represented Hong Kong to compete in the Odyssey of the Mind World Finals eight times in the United States in the last ten years;

participated in the regional Shanghai Odyssey of the Mind Competition twice, being awarded first place in the Shanghai tournament in 2011.

 

2013 World Creativity Festival (HK delegation)

 

-         Silver Prize

-         Daejeon Metropolitan Office of Education, Republic of Korea

Australian National Chemistry Quiz

 

-         13 participants

-         4 Distinctions, 8 High Distinctions and 1 Award of Excellence.

-         Royal Australian Chemical Institute

 

2013 – 2014 Gifted Angels

 

-         2 teams

-         1 team achieved 2nd runner-up.

-         1 team won the champion.

-         HKAGE

2013 – 2014 IJSO HK Screening

 

-         2 1st Class Honours, 1 2nd Class Honour and 2 3rd Class Honours

-         2nd Runner-up, Teams in HK

-         HKAGE

描述: C:\Documents and Settings\ccw\桌面\Raffles Invitational Mathematical Olympiad.files\image002.jpg

Raffles Invitational Mathematical Olympiad (HK delegation)

 

-          HK delegation

-         HKAGE

描述: C:\Documents and Settings\ccw\桌面\9th Inter-school Abacus & Image Computing Contest.files\image002.jpg

9th Inter-school Abacus & Image Computing Contest

 

-         Team Champion

-         Association of Professional Abacus Education (HK) Limited

描述: C:\Documents and Settings\ccw\桌面\2013 Australian Mathematics Competition.files\image002.jpg

Australian Mathematics Competition 2013

 

-         Medal

-         Australian Mathematics Trust

University of Canberra

描述: C:\Documents and Settings\ccw\桌面\Photo\13-14\HK Secondary School Moot Court Comp 20132014.jpg

The Hong Kong Secondary School Moot Court Competition 2013/14

 

-         Finalists

-         Rotary Club of New Territories and Institute of Vocational Education (IVE)

描述: C:\Documents and Settings\ccw\桌面\29th China Mathematical Olympiad (CMO 2014).files\image002.jpg

29th China Mathematical Olympiad (CMO 2014)

 

-          3rd Class Honour

-         HK delegation

-         EDB

 

World Class Test

 

-          22 distinction in Mathematics

-         8 distinction in Problem Solving

-         8 double distinction

-         World Class Arena

 

 

Odyssey of the Mind World Finals

Year

No. of Participants

Place of Competition

Remarks

2004

7

University of Maryland USA

Hong Kong Champion

2006

7

Iowa State University USA

Hong Kong Champion

2007

7

Michigan State University USA

Hong Kong Champion

2008

7

University of Maryland USA

Hong Kong Champion

2010

7

Michigan State University USA

Hong Kong Champion

2011

7

University of Maryland USA

Hong Kong Champion

2012

7

Iowa State University USA

Hong Kong Champion

2013

7

Michigan State University USA

Hong Kong Champion

2014

7

Michigan State University USA

Hong Kong Champion

2015

7

Michigan State University USA

Hong Kong Champion

 

Shanghai China Odyssey of the Mind Tournament

Year

No. of Participants

Award

Place of Competition

Remarks

2007

7

Special Award

Shanghai

 

2012

7

1st Place

Shanghai

 

 

Asia Inter-cities Teenagers Mathematics Invitation Competition (AITMO)

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2007

CHING Tak-wing

Gold Medal

Hong Kong

 

 

World GreenMech Contest

Year

No. of Participants

Award

Place of Competition

Remarks

2010

4

Special Award

Taiwan

 

2012

4

1st Runner-up

Taiwan

 

 

International Junior Science Olympiad (Hong Kong Delegation)

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2007 - 2008

TONG Hok-fung (S.4)

Silver Medal

Taiwan

The 1st Silver medal in HK

2008-2009

YU Cheuk-hin, Anthony (S.4)

Bronze Medal

South Korea

 

2009-2010

LUM Kai-Chun (S.3)

Gold Medal

Azerbaijan

The 1st Gold Medal in HK

2009 - 2010

WONG Hok-hei Nicolas (S.4)

Silver Medal

Azerbaijan

 

2011-2012

CHENG Ho-ching Justin (S.4)

Gold Medal

South Africa

 

2011 - 2012

CHEUNG Ka-Nam (S.4)

Silver Medal

South Africa

 

 

China Mathematical Olympiad

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2010

CHING Tak-wing (S.6)

Gold Medal

China

 

2013

LUM Kai-Chun (S.6)

Bronze Medal

China

 

 

Western China Mathematics Invitation

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2012

CHONG Hip-kuen (S.4)

Bronze Medal

Hong Kong

 

 

 

 

Asian Physics Olympiad

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2012

LUM Kai-chun (S.5)

Bronze Medal

India

 

2013

CHENG Ho-ching Justin (S.5)

Bronze Medal

Indonesia

 

2013

LUI Ching-yin (S.4)

Merit

Indonesia

 

 

International Mathematical Olympiad

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2009

CHING Tak-wing (S.5)

Gold Medal

Germany

 

2010

CHING Tak-wing (S.6)

Gold Medal

Kazakhstan

 

2010

TAM Ka-yu (S.6)

Silver Medal

Kazakhstan

 

2011

CHING Tak-wing (S.7)

Gold Medal

Amsterdam

 

2011

TAM Ka-yu (S.7)

Bronze Medal

Amsterdam

 

 

International Physics Olympiad

Year

Name

Award

Place of Competition

Remarks

2013

LUM Kai-chun (S.6)

Bronze Medal

Denmark

 

 

 

Participation in Gifted Programmes

 

Many of our students have been identified as gifted and invited to participate in accelerated learning programmes organized by the Hong Kong Association for Gifted Education. On average, twenty students from Queen’s College are nominated for these programmes by the school every year, with over 95% being admitted onto the programmes.